Menu Zamknij

Do czego służy zbiornik cwu?

zbiornik na wodę w kotłowni

Zbiornik cwu to jeden z podstawowych elementów domowej instalacji wodnej. Jest to urządzenie zazwyczaj współpracujące z kotłem grzewczym, a nierzadko także pompą wodną. Dzięki montażowi zbiornika cwu można zmniejszyć zużycie wody, a co za tym idzie poczynić oszczędności finansowe – to jednak nie koniec korzyści, które wiążą się z instalacją tego urządzenia. Jakie jest więc jego przeznaczenie?

Jak działa zbiornik cwu?

Główną funkcją zbiornika cwu jest magazynowanie ciepłej wody, która następnie może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym do takich celów, jak m.in. kąpiel, gotowanie, pranie czy inne prace porządkowe. Istotą jego działania jest utrzymanie stałej temperatury wody przez określony czas. W praktyce oznacza to, że zbiornik cwu podłącza się do źródła ciepła – zwykle kotła grzewczego – które podgrzewa wodę do pożądanej temperatury. Następnie jest ona przekazywana do zbiornika cwu, a w nim przechowywana i izolowana od wpływu otoczenia, dzięki czemu zachowuje ciepło.

Jako ważny element typowej budowy zbiornika cwu należy wskazać wężownicę, czyli rodzaj zwiniętej spiralnie rury znajdującej się wewnątrz zbiornika. Wężownicę podłącza się do kotła lub pompy ciepła. To właśnie przez nią przepływa uprzednio podgrzana woda i to ona przekazuje ciepło medium zgromadzonemu w zbiorniku cwu.

Korzyści z zastosowania zbiornika cwu

Bez wątpienia zastosowanie zbiornika cwu niesie ze sobą wiele korzyści dla domowników. Dzięki jego montażowi zyskuje się znacznie większy komfort użytkowania ciepłej wody. Nie traci się czasu na jej każdorazowe podgrzanie, gdy chce się skorzystać z kranu czy prysznica. Woda jest dostępna natychmiast w każdym punkcie poboru, co ułatwia codzienne funkcjonowanie, a ponadto ogranicza zużycie wody. Nie trzeba bowiem czekać, aż przeleje się zimna – przekłada się to bezpośrednio na mniejsze zużycie wody, a więc i oszczędności finansowe.

Nowoczesne zbiorniki cwu to urządzenia energooszczędne, a przy tym wysoce wydajne. Dostępne są ich różne rodzaje, dlatego bez trudu można dobrać odpowiedni do swoich indywidualnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika cwu?

Wybór odpowiedniego zbiornika cwu jest kluczowy dla komfortu użytkowania ciepłej wody w gospodarstwie domowym. Dlatego też trzeba dobrze zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Należy określić m.in. liczbę osób korzystających z ciepłej wody, liczbę punktów poboru wody, a także wziąć pod uwagę typ urządzenia grzewczego, z którym zbiornik cwu ma współpracować.

Pojemność zbiornika cwu dobiera się więc przede wszystkim przy uwzględnieniu zapotrzebowania na ciepłą wodę. Nie bez znaczenia jest również to, czy zbiornik będzie połączony z pompą ciepła czy też kotłem kondensacyjnym. Przed zakupem konkretnego modelu powinno się także upewnić co do sposobu jego montażu.