Menu Zamknij

Jaki palnik nadaje się do pieca na pellet?

piec na pellet

Palnik to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego pieca na pellet – to w nim zachodzi proces spalania materiału opałowego. Dostępne są różne rodzaje tych urządzeń. Co je wyróżnia? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Co cechuje nowoczesne palniki do pieców na pellet?

Każdy piec musi obecnie spełniać rygorystyczne normy emisji i sprawności energetycznej ustalone przez Komisję Europejską. Nowoczesne palniki do pieców na pellet skonstruowane są w taki sposób, aby zapewnić wysoką wydajność procesu spalania przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Palniki wykonuje się przy użyciu materiałów o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych – muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ wysokich temperatur.

Typowe palniki do pieców na pellet składają się z trzech części: obudowy, podajnika oraz paleniska. Montuje się w nich specjalne sterowniki, które zarządzają procesem spalania – odbywa się on w sposób automatyczny, dzięki czemu obsługa palnika na pellet jest niezwykle prosta. Tego typu urządzenia wyposażane są też w takie funkcje, jak samooczyszczenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze palnika do pieca na pellet?

Poszczególne modele palników do pieca na pellet różnią się parametrami pracy i sposobem konstrukcji. Każdy palnik musi spełniać przepisy UDT i inne obowiązujące normy. Z pewnością warto postawić na nowoczesne urządzenia z automatyką – to gwarancja wygody użytkowania kotła, a także jego wysokiej wydajności.

Przy wyborze rodzaju palnika do pieca na pellet powinno się dobrze przemyśleć, jakiej mocy urządzenia się oczekuje. Trzeba tu wziąć pod uwagę m.in. zapotrzebowanie na ciepło obiektu. Wylicza się je na podstawie metrażu, liczby pięter, poziomu termoizolacyjności budynku, a także jakości stolarki otworowej.