Zbiorniki cwu mają za zadanie magazynowanie określonej ilości ciepłej wody na cele użytkowe np. kąpiel czy zmywanie naczyń. Pojemność zbiornika cwu jest dostosowana do potrzeb użytkownika oraz systemu grzewczego. Woda podgrzewana jest przez urządzenia grzewcze takie jak kotły czy pompy ciepła. Zbiorniki cwu mają również izolację w postaci pianki poliuretanowej lub styropianu, która zapobiega stratom ciepła.
Rodzje zbiorników cwu
Zbiorniki cwu ze względu na sposób montażu można podzielić na wiszące i stojące. Zbiorniki cwu wiszące sprawdzą się idelanie w przypadku ograniczonego miejsca, natomiast stojące łatwiej podłączyć do źródła ogrzewania. Mogą współpracować z kolektorami słonecznymi i pompami ciepła.
Zbiornik cwu do pompy ciepła
Wodę w zbiorniku cwu do pompy ciepła ogrzewa wężownica wbudowana w zbiornik. Zbiorniki cwu do pomp ciepła posiadają dwa obiegi wody. Jeden podłączony jest do źródła ciepła jakim jest pompa ciepła, a drugi do wodociągu. Zimna woda z wodociągu zostaje ogrzana za pomocą wężownicy, która pobiera ciepło z pompy ciepła.
Czym kierować się przy wyborze zbiornika cwu do pompy ciepła?
Wybierając zbiornik cwu do pompy ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię wężownicy. Im większa powierzchnia, tym więcej czynnika grzewczego krąży w wężownicy. Dzięki temu woda szybko się podgrzewa bez zwiększania mocy pompy ciepła . Przyjmuje się, że na każdy kW mocy pompy ciepła powinno przypadać ok. 0,25m2 powierzchni wężownicy. Takie dopasowanie pozwala na szybkie podgrzanie wody przy małym zużyciu prądu.
Zbiornik wyrównawczy cwu
Zbiornik wyrównawczy cwu umożliwa utrzymanie stabilnego ciśnienia w instalacji, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom spowodowanym nadmiernym ciśnieniem. Dobór odpowiedniego rodzaju zbiornika wyrównawczego oraz jego podłączenie są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu grzewczego.
Rodzaje zbiorników wyrównanwczych cwu
Zbiornik wyrównawczy cwu może występować w formie naczynia wzbiorczego otwartego oraz naczynia przelewowego. Naczynie wzbiorcze otwarte składa się z zamkniętej komory, w której gromadzi się nadmiar wody z instalacji. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stabilnego ciśnienia. W przypadku wzrostu ciśnienia, nadmiar wody zostaje automatycznie odprowadzony do otwartego zbiornika. Natomiast naczynie przelewowe oprócz komory z zamkniętą objętością, posiada również rurę przelewową, która odprowadza nadmiar wody z instalacji. W przypadku wzrostu ciśnienia, nadmiar wody zostaje automatycznie odprowadzony do kanalizacji.