Menu Zamknij

Jak dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

zbiornik buforowy do pompy ciepła

Zbiorniki buforowe umożliwiają utrzymanie stabilnej temperatury w instalacji grzewczej. Ich zadaniem jest magazynowanie nadwyżki ciepła i rozprowadzanie go w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię. Ważne, by zbiornik buforowy był odpowiednio dobrany do pompy ciepła – na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu?

Jak dopasować pojemność zbiornika buforowego do pompy ciepła?

Nieprawidłowe dopasowanie zbiornika buforowego do pompy ciepła może skutkować obniżeniem wydajności systemu grzewczego, powodować zbyt częste załączanie i wyłączenie się pompy, a co za tym idzie również nadmierne zużycie energii. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów tego urządzenia.

Jednym z nich jest pojemność zbiornika buforowego – powinno się ją dobrać przede wszystkim przy uwzględnieniu mocy pompy ciepła. Zazwyczaj przyjmuje się, że na 1 kW powinno przypadać minimum 10 l pojemności. Co więcej, należy wziąć pod uwagę również to, czy zbiornik będzie współpracował także z innymi urządzeniami (np. kotłem) – wówczas jego pojemność powinna być większa. W przypadku systemów z grzejnikami zaleca się przelicznik: 1 kW = 20 l.

Wysokiej jakości zbiornik buforowy do pompy ciepła – co go cechuje?

Przy wyborze zbiornika buforowego do pompy ciepła warto upewnić się także, że jest on wykonany z odpowiednich materiałów, odznaczających się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Długą żywotnością i niezawodnością wykazują się zwłaszcza zbiorniki buforowe z blachy czarnej i kwasoodpornej.

Ponadto przy zakupie zbiornika buforowego do pompy ciepła powinno się sprawdzić stopień jego izolacji. Wysokiej jakości izolacja skutecznie chroni bowiem przed ucieczką ciepła ze zbiornika i pozwala tym samym do minimum ograniczyć straty energii.